Powrót do spisu działów > Moduły i bloki > Instalacja modułu w MD-Pro
  Opublikowano 04-12-2005  Drukuj aktualną stronę
bobek358  E-mail autora  URL autora

Instalacja modułu w MD-Pro

Na samym początku należy ściągnąć moduł, którym jesteśmy zainteresowani. Gdy ściągniemy go już na dysk, należy go rozpakować. Katalog w którym znajdują się pliki, musi nazywać się tak samo jak nasz moduł, więc jeśli ściągniemy i będziemy chcieli zainstalować forum PNphpBB, to katalog w którym znajdują się pliki powinien nazywać się: PNphpBB.
Gdy mamy już moduł przygotowany na naszym dysku należy go przegrać go na serwer. Możemy to zrobić za pomocą jakiegoś programy FTP. Ja używam FlashFXP, jeden z lepszych klientów FTP. Logujemy się na serwer i wchodzimy do katalogu modules (tam znajdują się wszystkie moduły). Teraz przenosimy nasz moduł z dysku na serwer (pamiętaj o tym, że katalog w którym znajdują się pliki modułu musi się nazywać tak jak moduł). UWAGA!: gdy w module jest załączony plik redme albo install (mogą tez być inne) to należy je przeczytać i wykonać wszystko to, co jest tam napisane np. ustawić CHOMD na plik lub katalog.
Następnie wchodzimy na naszą stronę, logujemy się i wchodzimy do Panelu Admina. Tam klikamy w zakładkę: Settings [ustawienia], a następnie w opcje: Modules [moduły] (tutaj znajduje się administracja modułami jakie są na serwerze). Teraz klikamy na: Odtwórz z systemu plików i na poniższej liście szukamy naszego modułu (będzie przy min kropka bez wypełnienia). Następnie musimy kliknąć na: Inicjalizuj, nastąpi przeładowanie strony. Szukamy jeszcze raz naszego modułu i klikamy na Aktywuj, nasz moduł jest już aktywny i gotowy do działania. Ale to jeszcze nie koniec. Niektóre moduły takie jak: PNphpBB, MDforum, Subjects i wiele innych posiadają panel administracyjny, który należy dodać do Twojego Panelu Admina. W tym celu wchodzimy do Panelu Admina i przenosimy się na dół strony (pod listą newsów). Tam mamy opcję Edit [edytuj] - klikamy w nią. Po załadowaniu strony ujrzymy panel, gdzie możesz zmieniać nazwy zakładek, przenosić panele administracyjne modułów z jednej zakładki do drugiej, ale także tutaj dodajesz panel administracyjny modułu do Twojego Panelu Admina. Na dole masz listę modułów, które nie są przyporządkowane do żadnej zakładki. Aby dodać dany moduł do zakładki, musimy wybrać z listy zakładkę do której chcemy dodać nasz moduł i klikamy: Zapisz. Teraz jeśli chcemy przejść do panelu administracyjnego naszego nowego modułu wchodzimy do zakładki do której dodaliśmy moduł i tam na jego ikonę.
Jeśli po zainstalowaniu modułu widzimy dziwne napisy - np _NEW_POST czy _ADD_EVENT i podobne - musimy poprawić definicje językowe. O tym w osobnym artykule.