Powrót do spisu działów > Moduły i bloki > Wykorzystywanie plików językowych przy tworzeniu modułu
  Opublikowano 04-12-2005  Drukuj aktualną stronę
bobek358  E-mail autora  URL autora

Wykorzystywanie plików językowych przy tworzeniu modułu

Wykorzystywanie plików językowych przy tworzeniu modułu. Na początek trzeba napisać co to są w ogóle pliki językowe. Otóż, w plikach językowych znajdują się wszystkie napisy jakie wyświetlają się w naszym MD-Pro (oprócz tych które są zapisywane w bazie danych czyli newsów, tutoriali itp). Dzięki min wyświetlają się takie napisy jak: Dodaj komentarz, Czytaj więcej. To dzięki plikom językowym może w szybki i łatwy sposób zmienić interfejs językowy naszego systemu, dlatego że każdy język ma osobny folder i w nim zawarte są owe pliiikiii.

Drzewo plików modułu (wraz z plikami językowymi):
modules/nazwa_modułu/index.php
modules/nazwa_modułu/Version.php
modules/nazwa_modułu/lang/nazwa_langa/global.php

Wiemy co znajduje się w plikach index.php i Version.php ponieważ było to przedstawione w tutorialu: Prosty moduł bez panelu admina. W tym tutorialu interesuje nas katalog: lang gdzie znajdują się pliki językowe.
W tym katalogu mogą występować następujące foldery: pol, eng, … (skróty nazw państw), przykładowo w katalogu pol będą znajdowały się pliki z polskim langiem, w eng angielskie pliki itd.

Aby to wszystko stało się jaśniejsze wyjaśnię to na przykładzie.
Tworzymy katalog test i umieszczamy go w katalogu modules (znajduje się w głównym katalogu md-pro), następnie tworzymy plik index.php, Version.php i katalog lang. W katalogu lang umieszczamy takie oto foldery z plikami: pol/global.php i eng/global.php.
Otwieramy plik index.php o tam wklejamy taki kod:OBAJĹšNIENIA:
Aby wywołać zmienną z pliku golbal.php (znajduje się w katalogu: modules/nazwa_modułu/lang/nazwa_langu/global.php) należy użyć takiej formy: "._NAZWA_STAŁEJ." np: "._COLORS." .
Następnie otwieramy plik Version.php i tam wklejamy taki oto kod:Następnie musimy dodać nasze napisy do plików językowych. Otwórz plik: modules/test/lang/pol/global.php i tam dodaj kod:OBJAĹšNIENIA:
Jak zauważyłeś w powyższym kodzie zawarte są napisy dla stałych. Użyta tam została opcja Defie (z PHP), która tworzy nową stałą. Opcja define musi być stosowana w takiej postaci:

define($nazwastalej, $wartoscstalej);
$nazwastalej - powinna zaczynać się od _ i zawierać duże litery, tą nazwę wpisujesz gdy w pliku chcesz się odwołać to tej stałej, np użycie kodu "._COLORS." w pliku index.php wyświetli nam napis Kolory (w oparciu o ten przykład)
$wartoscstalej - tutaj musisz wpisać odpowiednik stałej (napis który wyświetli się po wywołaniu stałej w pliku modułu).

Musimy także stworzyć angielską wersję. Otwieramy plik modules/test/lang/end/global.php i do niego wstawiamy poniższy kod (jest to odpowiednik modules/test/lang/pol/global.php lecz w angielskiej wersji):Mamy juz gotowe wszystkie pliki naszego modułu. Pozostało nam wypróbować go, poprzez wgranie całego katalogu test na serwer do katalogu modules. Następnie postępuj tak jak byś instalował nowy moduł.
Po zainstalowaniu odpalamy nasz moduł wpisujące adres:

modules.php?op=modload&name=lang&file=index

Jeśli chcesz zobaczyć angielską wersję wpisz taki adres:

modules.php?op=modload&name=lang&file=index&newlang=eng

Jeśli wyświetlą się napisy z plików językowych to wszystko jest dobrze zrobione.
Mam nadzieję że przybliżyłem wam w pewnym stopniu zasadę wykorzystywania plików językowych w modułach.
Mogę także powiedzieć że ta zasada obowiązuje cały system md-pro.