Powrót do spisu działów > Moduły i bloki > Tworzenie bloku dla md-pro
  Opublikowano 04-12-2005  Drukuj aktualną stronę
bobek358  E-mail autora  URL autora

Tworzenie bloku dla md-pro

W tym tutorialu przedstawię krok po kroku jak w szybki i prosty sposób stworzyć swój własny blok menu dla md-pro.

Troszkę teorii musi być!
Na samym początku muszę przedstawić budowę katalogów i plików bloku. Otóż, bloki znajdują się w katalogu modules/Bolcks/pnblock/ , natomiast langi w katalogu modules/Blocks/pnlang/nazwa_langa/ (przy czym nazwa_langa to katalog językowy (np pol, eng ...).

Musisz pamiętać także o tym, że obydwa pliki muszą mieć taką sama nazwę!!
Teraz przedstawię budowę pliku bloku. Oto przykładowy kod boku menu:Powyżej przedstawiłem Wam przykładową budowę bloku menu. Jest to pliku bloku więc będzie musiał znajdować się w katalogu: modules/Blocks/pnblock/.
Jeśli chodzi o pliki językowe to ich budowa jest identyczna jak w modułach, tylko że umieszczasz je w katalogu modules/Blocks/pnlang/nazwa_langa/. Nie ma sensu jeszcze raz przedstawiać ich budowy, ponieważ znajdziesz ją w tym tutorialu: Wykorzystywanie plików językowych przy tworzeniu modułu.

No to teraz czas na przykładzik.
W tym przykładzie zbuduje blok o nazwie "tekst" w którym będzie wyświetlony prosty tekst wraz z linkiem tekstowym. Pamiętaj, aby w taki sposób tworzyć bloki, wymagana jest znajomość przy najmniej html`a a najlepiej php.

Zaczynamy od stworzenie pliku naszego bloku i umieszczenia go w katalogu: modules/Blocks/pnblock. Kod przedstawia się następująco:Można zamiast tekstu "To jest nasz przykład tekstu"; posłużyć się stałymi językowymi takim samym sposobem jak w modułach. Pamiętaj tylko że pliki ze stałymi językowymi znajduje się w katalogu modules/Blocks/pnlang/nazwa_langa/ i musi posiadać taką samą nazwę jak nasz blok.

Nasz blok jest już gotowy. Teraz wystarczy aktywować go i już będziemy mogli cieszyć się własno ręcznie zrobionym blokiem.