Powrót do spisu działów > Instalacja > Wykonywanie backup`a plików i bazy danych
  Opublikowano 31-12-2005  Drukuj aktualną stronę
bobek358  E-mail autora  URL autora

Wykonywanie backup`a plików i bazy danych

Aby wykonać pełen backup serwisu musimy stworzyć kopię plików, a także bazy danych.

Najłatwiejszą czynnością jest wykonanie kopii plików i właśnie od tego zaczniemy.
Aby ją wykonać, musimy zalogować się na nasz serwer poprzez klienta FTP (przykładowe programy to: TC, FlashfXP). Gdy już jesteśmy na serwerze, tworzymy na dysku ( w naszym PC`cie ) katalog. Nazwijmy go pliki (w nim będzie kopia zapasowa naszych plików). Teraz zaznaczamy wszystkie pliki i katalogi, jakie znajdują się w głównym folderze naszego konta WWW i przenosimy je na nasz dysk do katalogu pliki. Teraz wystarczy poczekać, aż wszystkie pliki zostaną skopiowane na nasz dysk. Gdy to nastąpi kopię zapasową plików mamy przygotowaną. A, nie zapomnij zapisać np. w notatniku na które foldery został nadany CHMOD 777, a na które pliki 666. Zaoszczędzi Ci to dużo czasu przy ewentualnym odzyskiwaniu serwisu.


Gdy już mamy przygotowaną kopię plików, musimy wykonać backup`a naszej bazy. Możemy to zrobić na dwa sposoby: poprzez phpMyAdmin, bądĹş standardowe narzędzie w md-pro.

Ja zacznę od phpMyAdmin.
Najpierw logujemy się na nasze konto poprzez phpMyAdmin`a i wybieramy tą bazę, w której zainstalowaliśmy MD-Pro; następnie wchodzimy w zakładkę "Eksport". Tutaj należy zaznaczyć wszystkie tabele klikając na odpowiednią opcję "zaznacz wszystko" (select all). Przechodzimy na dół strony i tam widzimy opcję "Zapisz jako plik", zaznaczamy tą opcję i w polu "Szablon nazwy" wpisujemy nazwę pliku. Następnie musimy wybrać kompresję, ja zawsze wybieram brak, ale przy dużej bazie zalecam wybrać "gz" i klikamy przycisk "Wykonanie". Teraz należy wskazać naszej przeglądarce gdzie ma zapisać plik z bazą danych md-pro, ja proponuje stworzyć katalog o nazwie baza. Po ściągnięciu pliku, mamy już wykonaną kopię za pomocą phpMyAdmin`a.

Kopię bazy możemy wykonać także przy pomocy: MySQL_Tools. Jest to standardowy moduł do zarządzania bazą danych, oczywiście nie tak rozbudowany jak pMA, ale pozwala na naprawianie tabel i wykonywanie kopii bezpieczeństwa.
Tutaj droga jest nieco łatwiejsza, musimy tylko kliknąć na link: Zaznacz wszystkie, który zaznaczy wszystkie tabele i wybrać z możliwych opcji: Backup tabel. Teraz nie pozostaje nam nic innego jak tylko kliknąć na Wykonanie i wskazanie gdzie dany plik ma zostać zapisany (można go zapisać podobnie ja wyżej, czyli w katalogu baza).

Niedługo napiszę tutoriala jak przywrócić serwis do życia, czyli za pomocą wykonanych backup`ów.