Powrót do spisu działów > Instalacja > Przywracanie systemu za pomocą kopii bezpieczeństwa
  Opublikowano 01-01-2006  Drukuj aktualną stronę
bobek358  E-mail autora  URL autora

Przywracanie systemu za pomocą kopii bezpieczeństwa

W tym tutorialu opiszę jak przywrócić serwis do życia, za pomocą stworzonych wcześniej kopii bezpieczeństwa. Opis, jak stworzy pełnego backup`a serwisu znajdziesz w tutorialu: Wykonywanie backupa plików i bazy danych.

Przywracanie systemu może być konieczne np. po: Ĺşle zainstalowanym module, awarii naszego serwera, modyfikacje md-pro ... . Jeśli posiadamy backup`a naszego serwisu, to nie mamy się czym martwić. Jeśli natomiast, nie byliśmy przesądni i nie mamy takowej kopii, to polecam jak najszybsze skontaktowanie się z administratorem serwera. On powinien udostępnić Ci kopie zapasową Twojego konta (no chyba że serwer nie oferuje taki opcji).

Koniec gadania, bierzemy się do odtwarzania serwisu. Na początek polecam usunąć wszystkie pliki z naszego serwera i poprzez klienta FTP przegrać te, które mamy na swoim dysku (jest to kopia zapasowa plików, którą wykonaliśmy wcześniej). Gdy już przegrasz wszystkie pliki, musisz nadać odpowiednie CHMOD`y na pliki (666) i katalogi (777). Pamiętasz, polecałem zapisać w notatniku na jaki pliki i jakie katalogi ma być nadany CHOMD 666/777. Gdy już nadasz odpowiednie uprawnienia możesz zamknąć klienta FTP, ponieważ zadanie z plikami zostało wykonane.
Teraz nadszedł czad na bazę danych. Najpierw musisz wyczyścić starą bazę (usunąć z niej wszystkie tabele). Aby to zrobić logujesz się do phpMyAdmin i wybierasz tą bazę, gdzie zainstalowałeś md-pro. Gdy załaduje się w prawym okienku strona z tabelami, kliknij na Zaznaczenie wszystkich (na dole strony) i w polu zaznaczone wybierz: Usunięcie. Teraz pozostaje Ci tylko kliknąć na tak i baza będzie pusta.
Aby przywrócić starą bazę danych, przechodzimy do zakładki SQL (ciągle jesteśmy w tej samej bazie danych). Następnie klikamy na Przeglądaj i lokalizujemy na dysku plik naszej bazy (przygotowaliśmy go wcześniej – tutorial o robieniu backup`a, czyli jest to nasza kopia bazy danych). Gdy już go znajdziemy, klikamy na niego 2 razy. Opcję Kompresja zostawiamy na Autodetekcja. Klikamy na wykonanie i czekamy aż strona się załaduje. Pod żadnym pozorem nie wyłączaj ani nie przerywaj ładowania strony. Może to zająć od kilku do kilkunastu minut. Jeśli posiadasz dużą bazę, musisz podzielić ją na mniejsze pliki, bądĹş skorzystać z jakiegoś programu do kontaktu z bazą danych.

Gdy załadujesz bazę do końca, Twój serwis powinien działać bez zarzutu. Jeśli masz jakieś problemy, zapraszam na nasze forum dyskusyjne.