Czym jest MDPro

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że MDPro jest CMS`em (Content Management System czyli System Zarządzania Treścią) opartym o licencję GNU/GPL, dzięki czemu jest darmowy, a za jego użytkowanie nawet dla celów komercyjnych nie jest pobierana żadna opłata, w przeciwieństwie dla jego wielu rywali.

MDPro jest systemem portalowym, który cechuje się łatwością instalacji/konfiguracji, a także modyfikacji całego systemu (jego kod jest bardzo czytelny). Jego obsługa nie sprawia żadnego kłopotu użytkownikowi, ponieważ posiada on doskonały Panel Administracyjny oraz edytor tekstu (edytor WYSIWYG [RteMulti]) dzięki któremu nie jest wymagana znajomość HTML`a. Ilość modułów, bloków i dodatków dostępnych w Internecie pobija wszystkie CMS`y, ponieważ w MDPro można wykorzystywać moduły i bloki z PostNuke. Bardzo łatwy i rozbudowany system skórek pozwoli Ci dostosować wygląd całego serwisu do Twojego gustu i potrzeb.

Kilka cech MDPro:

  • Łatwość instalacji, modyfikacji i konfiguracji,
  • Wiele modułów taki jak: fora dyskusyjne (MDForum, PNphpBB), moduły zarządzające treścią (CMpro, subjects, Paged, HTMLpage), liczne moduły ogłoszeń, ankiet, galerii, kontaktu ...,
  • Nieograniczone możliwości doboru modułów,
  • Możliwość korzystania z dodatków od PostNuke
  • System całkowicie wspierany przez bazę danych przy pomocy PHP i MySQL,
  • Szybkie aktualizacje po odnalezieniu luk w kodzie,
  • Łatwy w obsłudze ale zawansowany system tworzenia skórek (AutoTheme),
  • Zawansowany edytor WYSIWYG,
  • Polskie wersje językowe systemu, modułów i bloków,
  • Specjalne forum dyskusyjne MDForum (oparte o phpBB) wydawane przez MAXdev.com,


Troszkę informacji na temat CMS`ów

CMS, Content Management System (ang. dosłownie "system zarządzania treścią") jest to jedna lub zestaw aplikacji internetowych pozwalających na łatwe utworzenie oraz późniejszą aktualizację i rozbudowę serwisu WWW przez personel nietechniczny. Kształtowanie treści i sposobu ich prezentacji w serwisie zarządzanym poprzez CMS odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika, zazwyczaj w postaci stron WWW zawierających rozbudowane formularze.

Informacje ogólne
Podstawowym zadaniem platform CMS jest oddzielenie treści (zawartości informacyjnej serwisu) od wyglądu (sposobu jej prezentacji). Po wprowadzeniu nowych informacji przez uprawnionego redaktora system przenosi je do bazy danych, jednocześnie wypełniając nimi odpowiednie miejsca na stronach WWW. Wykorzystanie szablonów stron sprawia, że zmiana koncepcji graficznej całego serwisu sprowadza się do przygotowania i zamiany szablonu, przy czym system nie powinien narzucać żadnych ograniczeń kompozycyjnych. Dzięki takiemu podejściu proces publikacji w Internecie staje się prosty - specjaliści mogą skoncentrować się na swojej pracy i korzystać ze swoich ulubionych aplikacji użytkowych (np. edytorów tekstu). Każda strona WWW generowana jest dynamicznie, w oparciu o szablony i zawartość baz danych - dynamika oznacza więc w tym przypadku zawsze aktualne informacje w serwisie.

W ostatnich latach platformy CMS znacznie ewoluowały, dodając m.in. możliwość elastycznej i dynamicznej modyfikacji już nie tylko treści, ale i struktury.

Systemy zarządzania treścią zazwyczaj oparte są na bazach danych oraz na językach skryptowych (server-side) lub specjalistycznym oprogramowaniu po stronie serwera. CMS może być formą oprogramowania klienckiego, które do aktualizacji strony może używać takie protokoły jak FTP. Coraz częściej wykorzystywane są złożone techniki opisu struktur dokumentów (np. XML).

Większość systemów CMS jest napisanych w języku dynamicznym (ASP, Python, PHP, itd. ).

űródło: wikipedia.pl