Nasilające się zjawisko phishingu

Banki ostrzegają o nasilającym się coraz bardziej zjawisku zwanym phishingiem. Jest to “zarzucanie haczyka” przez oszustów, którzy za wszelką cenę próbują przejąć dane do kont internetowych potencjalnych ofiar. Metoda polega na wysyłaniu korespondencji od banku (tak na prawdę wysyłaną przez oszustów) do użytkowników, z prośbą o potwierdzenie danych na stronie banku – niestety jest to tylko fikcyjna strona, która do złudzenia ma przypominać stronę banku. Użytkownik w momencie podania takich danych, tacie duże sumy pieniędzy.

Według badań przeprowadzonych przez firmę Symantec, w stosunku do drugiej połowy 2005 roku, liczba tego typu korespondencji wzrosła o 81% w pierwszych sześciu miesiącach tego roku. Do skrzynek e-mail'owych internautów trafiło w tym czasie ponad 157 tys. unikalnych wiadomości, za pomocą których oszuści chcieli wyłudzić hasła od nieostrożnych obywateli.

Pomimo, że banki i inne instytucje finansowe apelują, aby w żadnym wypadku nie podawać poprzez e-mail haseł do swoich kont, wciąż wiele osób daje się nabrać i w kilka sekund traci spore sumy pieniędzy.

Uwaga: CNET.com


Dział: Internet
Wysłany przez : bobek358
Dodano: 27.09.2006 - 09:49
Wyślij ten artykuł do przyjaciela Strona do wydruku